ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024, 9 WRZEŚNIA 9:30AM

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

WYDARZENIE
JUŻ WKRÓTCE
Zajęcia Szkolne
18 maja 2024 | 09:30

dni

godziny

minuty

sekundy

>>

 

Zadania domowe
klasa VI A



Strona: Poprzednia | 6 | Następna

 

- - - Strona 6 z 20 - - -

 

Konkurs recytatorski/ elminacje szkolne

 
Witam serdecznie,
W najbliższą sobotę zapraszam wszystkich na elminacje szkolne konkursu recytatorskiego pt. "Poezja Marii Konopnickiej" . Przypominam, iż cała nasza klasa wystepuje w tym roku. Proszę ćwiczcie wiersze w domu,
- mówimy wolno, wyrażnie,
- zwracamy uwagę na znaki przystankowe
- możemy zmieniać barwę głosu- niektóre fragmenty wypowiadamy ciczej, inne głośniej
- mozemy wprowadzi gestyulacje aby urozmaicić wiersz
- pamiętajmy o postawie podczas recytacji- stoimy wyprostowani, ręce przed siebie (nie w kieszeni!)
- nie żujemy gumy podczas recytacji

Strój- biała góra/ czarny, granatowy dół. Strój odświętny, uroczysty.

- na godzine 1pm zaplanowana jest pizza, proszę zjedżcie śniadanie i weście przękąskę, wodę do szkoły

- w zalączniku przesyłam program konkursu

Na pewno wypadniecie wspaniale, przećwiczymy wiersze rano w klasie. Powodzenia i do zobaczenie w sobotę
Pozdrawiam
Małgorzata Zieziulewicz

 

 

 

2023-05-09 13:43:37 ET
Małgorzata Zieziulewicz
13 maja 2023

 


Smutne losy "Pieszczocha"- bohatera powiesci "Kolorowy Szalik"

 
Witam serdecznie, trochę to trwało, ale udało nam się dokończyc czytanie lektury pt" Kolorowy szalik". Na zadanie domowe serdecznie proszę, aby uczniowie wydrukowali, wkleili do zeszytu i przeczytali (co najmnie 2 razy) recenzję ksiazki Barbary Kosmowskiej. Zalączam ją ponizej
Serdecznie proszę, uczcie się wiersza na konkurs recytatorski. Uczniowie wybrali naprawde ładne, długie wiersze i najlepszą metodą ich pamięciowego opanowania jest powtarzanie codziennie po 5 min. Efekty zobaczycie sami.
Pozdrawiam serdecznie
Malgorzata Zieziulewicz

Odnaleźć tajemniczy ogród. „Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej
Paulina Zaborek
Każdy z nas potrzebuje akceptacji, przyjaźni i poczucia przynależności. Barbara Kosmowska w książce „Kolorowy szalik” pokazuje jak ciężko być nowym w grupie i jak dużo odwagi potrzeba, by wyjść poza schematy i otworzyć się na drugiego człowieka.

Odrzucenie przez rówieśników, izolacja społeczna, poczucie inności i wyobcowania to tematy od dawna poruszane w literaturze dla dzieci i młodzieży, które niestety raczej nie stracą na aktualności. Potrzeba akceptacji, uznania i przynależności do grupy to jedna z najbardziej ludzkich potrzeb, zaraz po oddychaniu i jedzeniu. Z biegiem lat zmienia się oprawa, kontekst i tło, ale dramat i doświadczane uczucia są wciąż takie same… Dwa opowiadania zawarte w książce Barbary Kosmowskiej – tytułowy „Kolorowy szalik” oraz „Dziwne spodnie” – dotykają podobnego zestawu problemów: nietolerancji, szufladkowania, braku empatii i otwartości na drugiego człowieka. Każde z nich w sugestywny sposób pokazuje, co się może wydarzyć, gdy na zbyt długo utkwimy spojrzenie na czubku własnego nosa.
Bohaterami obu opowieści są dzieci w wieku przednastoletnim, uczęszczające do ostatnich klas szkoły podstawowej. W ich życiu coraz większą rolę odgrywają rówieśnicy, zawierane są sojusze, tworzą się podwaliny przyjaźni (nieraz na całe życie), coraz bardziej liczy się zdanie szkolnych kolegów, a odpowiedź na pytanie o własną tożsamość na tle grupy staje się nadzwyczaj istotną sprawą. Szczególnie poruszyło mnie pierwsze, tytułowe opowiadanie, do którego nawiązują piękne ilustracje Emilii Dziubak znajdujące się na okładce i wyklejkach. Jest proste, nienarzucające się z morałami, momentami mocno refleksyjne, niemal poetyckie i to właśnie o nim napiszę szerzej.
Niepozorna polska wieś i mała, zgrana grupa dzieciaków w tym samym wieku. Znają się jak łyse konie, wiedzą o sobie wszystko, tak jak zresztą wszyscy mieszkańcy Dąbrówki.
I nagle w ten zastany krajobraz trafia Nowy. A „wiadomo, jak jest na wsi. Gdy przyjeżdżają obcy, aż huczy od plotek”. O Tomku Bielskim dzieci dowiadują się, że przyjechał tu z dużego miasta, jego rodzina jest zamożna, a rodzice dziwni, bo czytają książki, a mama to nawet jest tłumaczem. I to języka francuskiego (a kto dziś mówi po francusku?!). Dzieci liczą na to, że Nowy wniesie coś ciekawego w ich codzienną rutynę i sprawi, że nudny rok szkolny odmieni swój zwyczajowy tor, że coś wreszcie będzie się działo. Dlatego początkowo wszyscy bardzo chcą poznać nowego kolegę i każdy wiąże z nim jakieś nadzieje. Tymczasem… dni mijają i nie dzieje się nic. Nowy okazuje się wielkim rozczarowaniem. „Każdy z nas coś zaplanował. Ale Nowy szybko przemknął obok dębu, przeciął boisko, wsiadł do samochodu taty i tyle go widzieliśmy”. Tomek wydaje się dzieciom nieprzystępny, zdystansowany. Najwyraźniej nie ma ochoty na bliższą znajomość z nimi.
Jeszcze przez jakiś czas mają nadzieję: „Może dołączy do sobotnich ognisk? Bo u nas nie ma wielkich ceregieli. Przychodzisz, siadasz przy ogniu. Nawet nie musisz nic mówić”. Tomek jednak konsekwentnie nie uczestniczy w grach, zabawach i codziennych wypadach, więc dzieci dochodzą do wniosku, że Nowy to po prostu „delikates, blada lala” i nadają chłopcu ksywkę „Pieszczoch”, która natychmiast do niego przylega. Bo Nowy najwyraźniej bardzo pieści się ze sobą, skoro nawet w ciepłe dni owija szyję kolorowym szalikiem. Etykietka została więc przyczepiona, klamka zapadła. Nie pomogą podejmowane przez chłopca nieśmiałe próby uczestniczenia choć przez chwilę w życiu grupy.
Tylko jedna osoba pójdzie krok dalej i spróbuje poznać tajemnicę Nowego. To Marysia, córka wiejskiej bibliotekarki, narratorka opowiadania. Dziewczynka zbliża się do Pieszczocha dzięki książce „Tajemniczy ogród” F.H. Burnett. W dniu, w którym wypożycza ją z biblioteki, wracają razem do domów i po raz pierwszy mają szansę dłużej porozmawiać. Marysia odkrywa wówczas, że Pieszczoch to nie żaden zadufany w sobie, zadzierający nosa mieszczuch, lecz samotny, odizolowany przez poważną chorobę chłopiec, który ma wiele zainteresowań i marzeń, a nocami wędruje po lesie i aparatem wyposażonym w noktowizor robi zdjęcia zwierzętom.
Porównanie do bohaterów „Tajemniczego ogrodu” nasuwa się Marysi samo: „[Tomek] był Colinem, ale jeszcze bardziej… tajemniczym ogrodem. Tą jego częścią, która nie dawała się poznać. Ja, Mary Lenox z Dąbrówki, jestem szczęściarą. Znalazłam klucz do nieznanej części ogrodu. Ale tylko na chwilę, bo potem musiałam go zgubić. Bardzo tego żałuję…”. Spotkanie tych dwojga to nie tylko uczenie się drugiego człowieka, jego skrywanych pasji, talentów i wstydliwych ograniczeń, lecz także zapis pierwszego, jeszcze nie całkiem uświadomionego, gdzieś tam dopiero kiełkującego uczucia. Marysia odkrywa sama przed sobą, że Pieszczocha lubi „jakoś szczególnie, a nawet bardziej od innych kolegów” i „trochę się czwerwieni”, kiedy dłużej o nim myśli… To również wielka batalia pomiędzy wrażliwością Marysi, jej osobistymi odczuciami i emocjami, a potrzebą bycia w grupie i dopasowania się do niej. Być może to pierwsza taka konfrontacja w życiu dziewczynki – uświadamia sobie ona, jak trudno być w rzeczywistości jak Mary Lenox, która umiała zmienić siebie, by odmienić życie Colina. Ona, Marysia, nie potrafi nawet przyznać, jak bardzo lubi chłopca w szaliku: „Wolałam być ze wszystkimi i jeść naleśniki w stodole”.

 

 

 

2023-04-24 15:26:53 ET
Małgorzata Zieziulewicz
29 kwietnia 2023

 


Konkurs recytatorski

 
Witam serdecznie,
Konkurs recytatorski zbliza sie wielkimi krokami. Na najblizsza sobote prosze aby KAZDY uczen mial przygotowany wiersz oraz umial go plynnie czytac. przypominam tegoroczny konkurs poswiecony jest Marii Konopnickiej. Zaliczenie wiersza jest warunkiem koniecznym uzyskania promocji do klasy 7.
Dziekuje serdecznie,
Malgorzata Zieziulewicz
p.s Serdecznie prosze o kontakt w przypadku trudnosci ze znelezieniem wiersza, chetnie pomoge

 

 

 

2023-04-19 11:15:43 ET
Małgorzata Zieziulewicz
22 kwietnia 2023

 


"Zabawa ze słoniem" - fragment powieści Henryka Sienkiewicza

 
Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach czytaliśmy fragment powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Omawialiśmy rozdział pt "Zabawa ze słonem". Uczniowie mają zapisany w zeszytach plan wydarzeń. Na jego podstawie proszę, aby nauczyli się pięknie opowiadać tekst ze strony158 pt. "Zabawa ze słoniem"
W dalszej części zajęć odwiedziliśmy panią Ewelinę Olszewską oraz Mokę, która jest psem szkolonym do prowadzenia zajęć z dogoterapii. Zajęcia byly naprawde udane, dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych i pożytecznych rzeczy.(zapytajcie swoje dzieci, co to jest pozycja na żółwia) Mogliśmy podziwiać również sztuczki wykonywane przez Mokę.
Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia w sobotę
Malgorzata Zieziulewicz

p.s Zrobiłam uczniom, male, niezapowiedziane dyktando i muszę przyznać, że poszło bardzo dobrze...

 

 

 

2023-03-26 20:56:11 ET
Małgorzata Zieziulewicz
1 kwietnia 2023

 


Uczymy się mówić nie- asertywność

 
Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach poznaliśmy historię patrona Irlandii- świętego Patryka, obejrzeliśmy również krótki filmik o tym święcie. Czytaliśmy oraz omawialśmy tekst pt."Daj się namówić" strona 151oraz 153. Wykonywaliśmy plakaty uświadamiające zgubne następstwa eksperymentów z narkotykami, alkoholem, papierosami. Rozwiązaliśmy zadania z ó wymiennym i niewymiennym.
Zadanie domowe
dokończcie zadania do strony 157 włącznie
pozdrawiam
Malgorzata Zieziulewicz

 

 

 

2023-03-21 20:36:36 ET
Małgorzata Zieziulewicz
25 marca 2023

 


- - - Strona 6 z 20 - - -

 

Strona: Poprzednia | 6 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny

 

 

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II - Boston, Massachusetts
655 Dorchester Avenue - Boston, MA 02127 - United States of America

 

 


 

 


 

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Internetowy Serwis Edukacyjny | internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | Portal ISE 2.10

 

CSS Framework copyright by Vision Design - graphic zoo | MFG labs icon set copyright by MFG labs